گروه پژوهشی مکث براساس پیشنهادی ساده شکل گرفت. در ابتدا قرار بود مطالبی در اینستاگرام منتشر کنیم و به چند پرسش ساده درباره «رابطه علم و دین» پاسخ دهیم. پس چند تن از دوستان دست به قلم شدند و سعی کردند با بیانی ساده و بدون درگیری با مباحث تودرتو، نکاتی کوتاه را در این خصوص گوشزد کنند. در واقع، ما مخاطب خود را عموم مردم در نظر گرفتیم و کوشیدیم تا در حد توان‌مان، خردورزی را در جامعه رواج دهیم. هرچند که از سطحی‌نگری خودداری کردیم و حتی پاسخی قطعی به بعضی چیزها ندادیم؛ چرا که گاهی سکوت و اظهار «نمی‌دانیم» بهترین پاسخ است! به‌علاوه، چون فیزیک بنیادی‌ترین علمی است که بر اندیشه انسان مؤثر بوده است، توجه خاصی بر آن داشتیم.

البته مفصل بودن منابع سبب شد تا آن «نکته‌های کوتاه» به «جزوه‌ای طولانی» تبدیل شود. بنابراین تصمیم گرفتیم عنوانی برای آن جمع دوستانه در نظر بگیریم و با همان عنوان، در فضای مجازی فعالیت کنیم.

ما گروه خود را «مکث» نامیدیم تا یادمان بماند که «پیش از ابراز باورهایمان، لختی مکث و اندکی تفکر کنیم.» ما نمی‌خواهیم همانند بسیاری از رسانه‌ها، انبوهی از اطلاعات را به خورد مخاطبان خود بدهیم؛ بلکه می‌خواهیم آنها را با روند استدلال، اخلاق نقد، و انگیزه استدلال آشنا کنیم.

فعالیت این گروه رفته‌رفته شکل قانونی به خود گرفت و بخشی از آن، به تولید محتواهای قابل فروش اختصاص یافت. نخستین اثر تجاری ما، کتابچه‌ای با عنوان «راه و رسم لینوکسی شدن» بود.

با توجه به سابقه تحصیلی و علایق اعضای گروه، محتواهای تولیدشده غالباً پیرامون فلسفه، فیزیک، نرم‌افزار، و ادبیات می‌گردد. قالب محتواها، تصویری (ویدئو)، مقاله و کتاب است. البته در اینستاگرام و ویرگول نیز فعالیم و بخشی از محتواها را در این شبکه‌های مجازی منتشر می‌کنیم.

در حال حاضر، مدیریت گروه پژوهشی مکث بر عهده محمد مقدسی است. امیدواریم تلاش‌های ما گامی کوچک باشد تا عقلانیت، تفکر و تحقیق در جامعه گسترش یابد.

وَ مِن آیاتِه خَلْقُ السّماواتِ وَالأرْضِ وَاخْتِلافُ ألْسِنَتِکُمْ وَ ألْوانِکُمْ إِنَّ فِي ذلِکَ لَآیاتٍ لِلْعالِمِینَ.