مقدمه

مطمئناً هم اسم آلبرت انشتین (یا اینشتین!) را شنیده‌اید، و هم اسم نظریه معروفش. درباره هر دوی آنها، کتاب‌های بسیاری نوشته و فیلم‌های زیادی ساخته شده است؛ حتی فیلم‌ها و کتاب‌های داستانی! با این حال، شاید بعضی‌ها که دوروبر ما هستند، علی‌رغم علاقه به این موضوع، نتوانند به سراغ آن فیلم‌ها یا کتاب‌ها بروند. به همین خاطر، قصد داریم در این قسمت چند مقاله کوتاه را به این موضوع اختصاص بدهیم. البته با خود انشتین هیچ کاری نداریم! نه شخصیتش برای ما مهم است و نه اسم و تاریخ تولدش! ما می‌خواهیم درباره نسبیت، به عنوان نظریه‌ای که بخشی از طبیعت را توصیف می‌کند، صحبت کنیم.

نحوه انتشار

تا زمانی که این دوره به پایان برسد، هر قسمت را در سایت ویرگول نیز منتشر می‌کنیم. اگر مایل بودید نظرات دیگران را بخوانید و نوعی مباحثه شکل گیرد، سری به ویرگول بزنید و انتشارات «گروه پژوهشی مکث» را دنبال کنید. همچنین زمان انتشار هر قسمت را در صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام به اطلاع شما خواهیم رساند.

مخاطب دوره

مخاطب این دوره از مقاله‌ها (که شاید نوعی دوره درسی به حساب آید)، آدم‌هایی هستند که چندان حوصله کلنجار رفتن با فرمول‌های ریاضی را ندارند، اما به اصل موضوع علاقه‌مندند. کسانی که دوست دارند فارغ از نمره و تست و کنکور، به طور مختصر اما جدی، با قوانین گیتی آشنا شوند. فرض ما این است که دانش مخاطب در حد ریاضی و علوم دبیرستان است. البته علاقه شما نقش پررنگ‌تری بازی می‌کند و لااقل در مقالات نخستین، هیچ دانش قبلی نیاز نیست.

منابع

فصل‌بندی مقاله‌های این دوره تقریباً بر اساس کتاب An Illustrated Guide to Relativity انجام شده است. مؤلف این کتاب تاتسو تاکوچی، از استادان دانشگاه صنعتی ویرجینیا است. البته در کنار این کتاب، از منابع دیگری نیز استفاده کرده‌ایم. یعنی آنچه پیش روی شما خواهد بود، برگردان مطالب کتاب اشاره‌شده نیست.

فهرست مقاله‌ها